Wholesale Natural Body Care Iso GMP Certified Private Label Skin, Body & Hair Products

Glycerin - Kosher USP Vegetable

Regular price $16.98 USD
Sale price $16.98 USD Regular price
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.

Glycerin - Kosher USP Vegetable 

  • Pure Liquid Vegetable, glycerin is derived from 100 % food grade vegetable based palm oil, our fine quality of glycerin is USP food grade humectant / moisturizer for hair, body, skin.  Kosher certified.
  • Glycerin is a humectant that  helps retains moisture for overall skin and hair health. It is an all-purpose component in beauty products, including hair and skin care to treat areas suffering from itchiness and dryness. A wonderful natural additive to cosmetics.
  • Product is sell by weight not volume. Picture shows 1 gallon jug. 

Can I add to these products? Yes you can!

Our products are freshly made and may be customized by you to fit your brand. You may add Fragrances, Essential Oils, Extracts and additional fixed oils if you find that you need more. Each brand has various needs and our products are made so that you can make them uniquely yours.

How do I price my products?

Google is your friend. Search there for like products considering your demographics. Price your products based on what the market can bare and determine if your your brand is new or well established. Customers are willing to pay what a product is worth if your brand is well known. Price accordingly!

Are your Products Cruelty, Paraben, and Phthalate Free? Are they VEGAN?

95% of our products are vegan. The only exception is: Goatmilk Products and products that have beeswax in the. Beeswax is acceptable by the Vegan Community.

All our product are Cruelty, Paraben, and Phthalate Free

View full details
Glycerin - Kosher USP Vegetable

Glycerin - Kosher USP Vegetable

$16.98
average rating 1.0 out of 5
Based on 1 review
  • 5 Stars
    0 Reviews
  • 4 Stars
    0 Reviews
  • 3 Stars
    0 Reviews
  • 2 Stars
    0 Reviews
  • 1 Star
    1 Review
0% of reviewers would recommend this product to a friend
1 Review
Reviewed by Brian
I don't recommend this product
Rated 1 out of 5
Review posted

1 Star

I bought a gallon for $25.99 and I thought this was the same place. I found out I paid the same for a quart! Uncool! Will not buy again

Loading...
Was this helpful?
image-text
image-text-content

Pre-Packaged Option

For busy entrepreneurs, this option streamlines operations, saving you time and boosting productivity. Let us handle the work while you concentrate on marketing and selling your products!

Recently viewed